Vila je nejstarší obytnou budovou s městskými rysy v Kopřivnici. Dům který je dílem významného stavitele Heinricha Czeikeho si v letech 1888 až 1889 nechal postavit lékař Ignác Bönisch, který ve vile působil 39 let a během těchto let se stal nedílnou součástí Kopřivnice.

Tato patrová vila s podkrovím a podsklepením v sobě spojuje prvky secesního ornamentu a anglické venkovské architektury.

V roce 1945 byl dům zkonfiskován a pak v něm bydlelo několik nájemníků a od 50. let zde byla hudební škola. V roce 1977 začalo budovu užívat loutkové divadlo, čímž ji vlastně zachránilo. V 90. letech automobilka TATRA budovu bezplatně převedla městu.

V roce 2014 budovu od města koupili a kompletně zrekonstruovali manželé Machů z Kopřivnice. Díky jejich vlasteneckému cítění a šetrnému zásahu při rekonstrukci můžou návštěvníci ať už kavárny či malého rodinného penzionu, které jsou nosnými pilíři Vily Machů, obdivovat původní artefakty a prvky secese, které jsou důmyslně propojeny s dnešním, moderním stylem.

Ignác Bönisch a jeho žena

Ignác Bönisch a jeho žena

Původní vzhled vily

Původní vzhled vily

Vila před renovací

Vila před renovací

Po rekonstrukci

Po rekonstrukci

Poloha vily

Vila je skvělým výchozím místem pro výlety do okolí. Nacházíme se v blízkosti vlakové i autobusové zastávky (100 m).

Pěší chůzí dojdete do centra města za 5 minut, kde můžete navštívit Technické muzeum TATRA nebo dále pokračovat k nejstarší budově v Kopřivnici, kterou je muzeum Fojtství, se stálou expozicí kočárů.

Z okolních měst stojí za to navštívit Štramberk (5 km), jehož dominantou je hrad Štramberk s gotickou věží Trúba a historické centrum města s dřevěnou zástavbou předměstí.

Město Příbor, ve kterém nemůžete při návštěvě vynechat rodný dům světoznámého zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda, se nachází pouhých 6 km od Kopřivnice. Zdejší pieristický klášter s přilehlými zahradami se velkou měrou podílel na získání titulu "Historické město roku 2015".

Jméno generála Laudona je neodmyslitelnou součástí historie města Nový Jičín (15 km). Dům ve kterém generál zemřel je součástí náměstí, které bylo v roce 2015 vyhlášeno "Nejkrásnějším náměstím v ČR".

V neposlední řadě neváhejte s návštěvou Rožnova pod Radhoštěm (25 km), kde byl bratry Jaroňkovými založen skanzen Valašské muzeum v Přírodě. Dnes druhé nejstarší muzeum podobného typu ve střední Evropě, nabízí různé akce inspirované folklórem, lidovými zvyky a tradičními řemesly.

Malebná krajina Frenštátu pod Radhoštěm (15 km) nabízí milovníkům pěší turistiky krásné výlety do okolí. Pustevny jsou nejznámější a nejnavštěvovanější horské středisko Beskyd. Díky lanové dráze je přístupná široké veřejnosti a je výborným začátkem pro výlet na horu Radhošť, nebo láká k návštěvě sochy pohanského boha Radegasta.